FOB test

Co je to?

FOB test (angl. Fecal Occult Blood) je test používaný ke screeningu rakoviny střeva, je jednoduchý a bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva. Přípravu na test (odběr vzorku stolice) si provádíte v klidu domova sami.

Jak se dělá vyšetření?

Screeningový test okultního krvácení do stolice se v současné době provádí imunochemickým testem. Na rozdíl od dřívějších testů je pro pacienta uživatelsky příjemnější – nejsou třeba žádná dietní opatření, výsledek je nezávislý i na případné medikamentózní léčbě, navíc je nutný jen jeden vzorek stolice odebraný do speciální zkumavky, kterou dostanete od lékaře. Pozor je třeba dávat jen na to, aby se stolice před odběrem vzorku nedostala do kontaktu s vodou. Zkumavku se vzorkem stolice pak odnesete zpět lékaři.

Kdy se dozvíte výsledek?

Test vyhodnotí lékař v ordinaci a výsledek je znám zpravidla ihned. Je-li pozitivní (tzn. krev ve stolici je), následuje odeslání pacienta na endoskopické vyšetření tlustého střeva. Pozitivní výsledek testu ale neznamená automaticky rakovinu střev či konečníku – velmi časté je krvácení do stolice z jiných příčin, např. při výskytu hemoroidů. Proto je třeba tlusté střevo prohlédnout a zdroj krvácení odhalit.

FOB testy se provádí ve věku od 50 let do 55 let v jednoročním intervalu a od věku 55 let ve dvouletém intervalu. Jako druhá varianta screeningu rakoviny střev a konečníku se pacientům ve věku od 50 let nabízí provedení kolonoskopie.

 

author avatar
nejedlymi@gmail.com

Aktuálně

drug-1070943_1280

E-recepty

Napište nám na náš email a my vám recept pošleme elektronicky.

doctor-6497491_1280

Objednání

Objednávejte se na emailu ordinace@sysmed.cz nebo volejte na

doctor-563428_1280

Ordinační doba

Fungujeme v režimu 100% objednávání pacientů.